Açık Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

By March 25, 2018Uncategorized

Burnun iki kanadının ortasındaki kısım kesilerek, hastanın burun kemiği ortaya çıkar. Düzeltmeler bu kısım üzerinden yapıldığında burna istenen şekil verilir. Açık burun estetiğinde birçok hekim başarılı sonuçlar sunar.

 

Hastanın burnu kaldırılıp düzeltilebilir, eğrilikler törpülenerek burun ucu kaldırma gibi müdahaleler daha kolay yapılabilir. Genel anestezi altındaki hasta operasyon sırasında birşey hissetmez. Sonrasında burun açıldığı yerde dikilerek hastaya silikon tampon eklenir. Ameliyat sonrası şişlik ve morluklar 10 gün içinde azalarak geçmeye başlar. Cilt tipine göre farklılık gösteren operasyonlar, açık burun estetiği söz konusu olduğunda biraz daha belirgin olabilir.

 

Açık Burun Estetiği Öncesi

 

Açık burun estetiği öncesi hastanın kan sulandırıcı gibi ilaçlar kullanıyorsa 1 hafta öncesinden bırakması, ameliyattan 12 saat önce herhangi bir şey yiyip içmemesi gerekmektedir. Burun estetiği öncesi yapılması gereken en önemli şey, hastanın burnunu doğal ve sağlıklı hale getirmektir.

 

Açık Burun Estetiği Sonrası

 

Operasyon 1-1,5 saat sürer. Bu süre sonunda hasta bir gece hastanede kalır. Daha sonra ağrı ve şişlikler için ilaç verilir ve hasta iki üç sonra kontrole gider. Kontrol sonrası 1 hafta içine silikon tampon alınır. Silikon tampon alındıktan sonra da burun ilk haliyle belirmeye başlar. Ama hala şişlikler vardır. Son hali genelde açık burun estetiği sonrası 4.ay civarı ortaya çıkar.

 

Açık Burun Estetiği Fiyatları

 

Açık burun estetiği genel anestezi ile yapılan, ameliyathane şartlarında olunması gereken bir ameliyattır. Bu yüzden ameliyat ekibi, hastane masrafları ve doktor ücretleri hastaneye göre değişmektedir. Burun estetiği fiyatlarını belirleyen kliniğin bulunduğu il, ilçe ve hekim olmaktadır. Devlet hastanelerinde çok daha ucuz, özel hastanelerde ise değişik fiyat aralıklarında burun estetiği fiyatları söz konusudur.

 

Açık Burun Estetiği Avantajları

 

Açık burun estetiğinde en büyük avantaj, burun yapısını açıkça görebilmektir. Hastanın istediği şekil hata payı minimum olacak şekilde verilmektedir. Ancak hekimin deneyimi de bu noktada göz önünde bulundurulur. Bir diğer konu da açık burun estetiğinde genelde burun revizyonları ve burnun şeklini değiştirme konusunda daha başarılı sonuçlar alınır. Kemik bozukluklarının giderilmesi için açık burun estetiği çok daha başarılı sonuçlar sunar.

 

Açık Burun Estetiği Dezavantajları

 

Dezavantaj olarak burun ucunda iz kalması görülse de, birçok avantajının yanında bu durum önemli sayılabilecek bir konu değildir. Açık burun estetiğinin dezavantajları kanama ve pıhtı bozukluğu olan hastalarda söz konusudur. Onun dışında herhangi bir dezavantaj bildirilmemiştir.

 

Açık Burun Estetiğinde İyileşme Süreci

 

Her hastanın duyarlılık ve acı eşeği farklı olduğundan açık burun estetiğinde iyileşme süreci de oldukça farklıdır. Ancak ortalama 1 hafta içinde hastanın durumunda gözle görülür iyileşmeler başlar. Ağrılar için ağrı kesici kullanılmakla birlikte morluklar için de bitkisel içerikli kremler kullanılmaktadır.

 

Açık Burun Estetiği Ne Kadar Sürer?

 

Burun estetiği ameliyatları ortalama 1-3 saat arası değişen süreler diliminde gerçekleşmektedir. Bu yüzden hasta ve hekimin durumuna göre ameliyat süresinde değişmeler söz konusudur. Açık burun estetiği sırasında hastanın burun problemleri de söz konusuysa ameliyat süresi de uzayabilir. Açık burun operasyonu birçok hekimin ilk tercihi olmakla birlikte fazla müdahale gerekmeyen estetik operasyonlarda kapalı teknik tercih edilmektedir.

 

 

Leave a Reply