Burun estetiği yaptırmak isteyenlerin sayısı oldukça fazladır. Bu operasyon başarılı bir şekilde yapıldığı gibi, deneyimsiz ve heyecanlı hekimler bazen amatörce işler çıkarabilirler.

Burun estetiği yaptırma kararı, kişinin psikolojik durumuna, maddi imkanlarına ve güzellik algısına göre değişmektedir. Özellikle Karadenizlilerin burunlarıyla ilgili ciddi sorunları olurken, ergenlik sonrası dönemde, estetik kaygısı nedeniyle yaşanan psikolojik durum da estetik fikrini geliştirebilir.

Sebebi ne olursa olsun burun estetiği yaptırma planı olanlar burun estetiği hakkında sık sorulan sorular konusunda araştırmaya girerler. Bu yüzden en fazla merak edilen konular hakkında sizi bilgilendirirken, estetik burun izmir web sitesi olarak kararınızın da netleşmesini sağlayacağız.

Burun Estetiği Neden Yapılır?

Burun estetiği, burun görüntüsünden rahatsızlık duyan kişilerin estetik olarak bu görünümü değiştirmek istemeleri nedeniyle yapılan estetik bir operasyondur.

Çoğunlukla burunda nefes alma sorunu ya da kemik eğriliği gibi durumlar da olduğunda her iki operasyon da birlikte yapılır. Burunda kırılma ya da sistemik bir sorun olsa da olmasa da estetik amaçlı olarak yapılan operasyonlardır.

Burun Estetiğini Kimler Yaptırır?

Burnunda yamukluk, eğrilik, büyüklük gibi sorunlar söz konusu olduğunda burun estetiği için gerekli olan zemin de hazırlanmış olur.

Burnunu yaptırmak isteyenler psikolojik olarak bu durumdan rahatsız olan her yaştan insan olabilir. Kişinin operasyon sonrası özgüveni yerine gelir ve ameliyat başarılı bir şekilde gerçekleşir.

Burun Estetiği Operasyonu Nasıl Yapılır?

Burun estetiği oldukça kolay olan estetik operasyonlardan biridir. Hastanın genel sağlık durumunda herhangi bir sorun yoksa, başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Operasyon öncesi hastalar genelde ellerinde istedikleri burun sahibinin fotoğrafıyla gelirler. Ancak kişinin istediği burun şekli her zaman yüzüne yakışmayabilir. Bu nedenle bilgisayarın yardımıyla burun şeklinin hemen hemen nasıl olacağı belli olmaktadır. Burun estetiği yaptırmak isteyenler, gerekli olan rutin tetkikler sonrası, ameliyat tarihinden  hafta öncesinden alkol almamaya başlar.

Kan sulandırıcı yiyecek ve ilaçların kullanılması durdurulur ve ameliyat günü aç karnına hastaneye gelir. Daha sonraki süreç ise şu şekilde işler;

 • Hastanın genel durumu kontrol edilir,
 • Ameliyathaneye indirilir,
 • Operasyon başlar,
 • Ortalama 1-3 saat arası süren operasyon sonrası burun tamponlanır,
 • Tampon sonrası hasta odasına alınır,
 • Hasta ayıltılır ve ağrı kesiciler verilir,
 • Ertesi gün taburcu edilir.

Başka bir operasyon yapılmazsa burun estetiği yaptıran hasta kısa sürede ayaklanmaktadır.

Burun Estetiği Sonrası Ne Yapılır?

Operasyon sonrası hastanın göz çevresinde ve yüzünde şişlik ve morlukların görülmesi söz konusudur. Bu durum çeşitli kremler ve ilaçlarla giderilmektedir.

Operasyondan sonra 6 ay süreyle ağır fiziksel aktiviteler yapılmaması gerekmektedir. Buruna gelecek darbeler ve olası kazalara karşı önlemlerin alınması gerekecektir. Burunun şekli yaklaşık 3 ay içinde oturacaktır. Şişlik ve morluklar varken dahi, burun her zamanki halinden daha farklı görünecektir.

Burun Estetiği Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Burun estetiği sonrası dikkat edilmesi gereken konuları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Burun estetiği sonrası kanama ya da bozuk bir şekil söz konusu olduysa hekim hemen bilgilendirilmelidir,
 • Buruna darbe alınmamasına özen gösterilmelidir,
 • Yüz üstü yatılmaması gerekmektedir,
 • İlk haftalar ağır gözlükler takılmamalıdır,
 • Burunda nefes alma sorunları varsa hekim bilgilendirilmelidir.

Burun Şekli Nasıl Belirlenmeli?

Burun şekli kişinin beğenisine göre değil, yüzün şekline göre belirlenmelidir. Birçok kişi bu eğilimleri nedeniyle memnun kalmadıkları sonuçlarla karşılaşırlar ve başarısız geçen estetik operasyonların en sık karşılaşılan nedeni de burun şekli takıntısıdır.

Burun şeklinin nasıl olacağı değil, hastanın sağlığını ve görüntüsünü kötü bir şekilde etkilemeyecek olan burnun nasıl olması gerektiğinin tartışılması gerekmektedir.

Kimler Burun Estetiği Yaptırmamalıdır?

Burnu konusunda ciddi psikolojik sorunu olanlar ve günlük hayatı olumsuz etkilenenler burun estetiği yaptırmalıdır. İnsanlar kusurlarla alay etme konusunda acımasızdır ve bu da karşı tarafı ciddi ölçüde rencide eder.

Özgüven eksikliğine yol açan bu sorunun giderilmesi için en iyi yöntem burun estetiği yöntemidir. Burun estetiği yaptırmaması gereken kişiler ise;

 • Hamileler ve emziren anneler,
 • Çok fazla burun estetiği yaptırmış olanlar,
 • Kronik hastalığı olanlar,
 • Sağlık açısından anesteziye duyarlı kişilerin burun estetiği yaptırmaması gerekmektedir.

Burun Estetiği İçin Kaç Yaş Sınırdır?

Burun estetiği, kemik ve hormonal gelişimin tamamlanması sonrası yapılabilmektedir. Burun estetiği yaptırmak isteyenlerin en az 18 yaşında olmaları gerekmektedir.

Üst yaş sınırı için de hastanın genel sağlık durumu ve kronik hastalıklarının olup olmamasına bakılarak karar verilmektedir.

Burun Kaldırma Operasyonu Nasıldır?

Burun estetiğinin estetik amaçlı olarak yapıldığı durumlarda burun kaldırma ayrı bir öneme sahiptir. Başarısız uygulamalar kişiyi oldukça kötü bir şekle sokarken, başarılı operasyonlarla iyi birer sonuç alınması mümkün olabilir. Burun kaldırma genelde burnu düşük olan kişilere uygulanan bir ameliyat yöntemidir. Bu yüzden iyi bir muayene sonrası karar verilmesi gerekmektedir.

Ameliyatsız Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Son yıllarda popüler hale gelen ameliyatsız burun estetiği de birçok kişinin ilgisini çekmektedir. Ancak bu yöntem, cerrahi müdahale gibi başarılı bir sonuç vermez. Bu yüzden burun şeklinde çok az bir düşüklük olanlar dışında ameliyatsız yöntemler pek de işe yaramaz.

Başarısız Burun Estetiği Nasıl Düzelir?

Başarısız burun estetiği operasyonları oldukça önemli bir konudur. Bu sorunu düzeltmek için  gerekli olan revizyon burun estetiği ameliyatı operasyonun mutlaka uzman ve deneyimli bir hekime yaptırılması gerekmektedir.