Revizyon Burun Estetiği Ameliyatı

Burun operasyonları İzmir’de ve ülkemizde en sık yapılan estetik operasyonlar arasındadır.

Burun konusunda yanlış yapılan seçimler ya da hatalar, burundan memnun olmama ya da nefes alamama gibi sorunları beraberinde getirebilir. Peki burun estetiği ve burun revizyonu arasındaki farklar nelerdir biliyor muyuz?

Bunun için iki konuyu da ele alarak, revize konusu üzerinde neden hassasiyetle durulması gerektiğini ifade edeceğiz.

Burun Estetiği Nedir?

Burun bölgesi yamuk, büyük ya da eğri olanların bu görünümden hoşnut olmamaları nedeniyle ortaya çıkan psikolojik sorun ve özgüven eksikliğinin giderilmesi için yaptırılan cerrahi müdahaleye burun estetiği adı verilir.

İzmir’de çok sık yapılan burun estetiği operasyonları, estetik cerrahlara en yoğun talep gelen operasyonlardan biridir. İnsanların özgüvenlerini yerine getiren operasyon sonrası sonuçtan memnun olanlar ya da olmayanlar olabilir. Kadınlar da erkekler de burun estetiği konusunda eşit miktarda talep göstermektedir.

Burun Revizyon Ameliyatı Nedir?

Başarısız olan burun estetiği operasyonlarının revize edilmesi, yani yeniden yapılıp kişinin sağlık ve estetik açısından memnun kalmadığı sonuçların memnun olacağı şekle getirilmesi burun revizyon ameliyatı ile mümkün olmaktadır.

Normal burun estetiğinden daha zor olan bu operasyon, önceki ameliyatlarda yaşanan olumsuzluklar ve kayıp dokuların yerine konması için kaburgadan ya da kıkırdaklardan alınan ek parçalar kullanılarak yapılabilir.

Özellikle küçültülmüş olan burunların toparlanması biraz daha zor ve zahmetli olduğundan, ameliyat gereken durumlarda İzmir burun estetiği merkezlerinde hizmet veren profesyonel estetik cerrahlarla birlikte bir müdahale yapılır. İzmir’de bir estetik cerrahı uzmanı olan Prof. Dr. Ufuk Bilkay’ın burun estetiği sonrası oluşan şikayetlerin nedenlerini anlattığı videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Burun Estetiği ve Burun Revizyon Estetiği Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • Burun estetiği daha önce hiç ameliyat edilmemiş buruna yapılır, revize ise ameliyat edilmiş ve beğenilmemiş burunlar içindir,
  • Hastaların %10’u burun estetiği sonrası revizeye gitmektedir,
  • Burun estetiğinin sonucuna göre revizyon işleminin şekli değişmektedir.

Revizyon Burun Estetiği Hekim Seçimi

Revizyon ameliyatlarında en önemli konu, hekim seçimidir. Birçok hasta önceki hekimini tercih etmek istemez. Hem görsel hem de nefes alıp verme konusunda yaşanan sorunlar nedeniyle burun estetiğinin yenilenmesi gerekebilir.

Bu yüzden özellikle revize konusunda başarılı sonular almış olan hekimlerin tercih edilmesi gerekmektedir. Bu hekimler, daha sağlıklı bir sistem dahilinde hizmet vererek, hastanın ikinci kez hüsrana uğramaması gerektiğini çok iyi bilirler.

Hekim seçiminde birçok kişi tavsiye yöntemini tercih eder ve ilk ameliyatı tecrübe edinerek bu konuda daha sıkı bir araştırmaya girebilir.

Neden Revize Burun Operasyonuna İhtiyaç Duyulur?

Burnun sadece ucunu yaptırmak ya da belirli bir bölgesini düzelttirmek için yarım bir operasyon söz konusu olduğunda hastalar revize talebi etmektedir.

Özellikle burun düşmesi sorunu söz konusu olduğunda hemen revize için doktor aramaya başlayan insanlar, bazen kısa müdahalelerle bazen de uzun ve yeni bir ameliyat süreciyle burun sorunlarını düzeltir. Bu yüzden revize burun estetiği ameliyatı olmadan burun estetiği öncesi ve sonrası aşamaları iyi bilmek gerekir.

Gelişen teknoloji estetik cerrahi alanına destek olsa da başarısız burun ameliyatları halen günümüzde sık rastlanan komplikasyonlar arasındadır.

  • Burundaki ciddi asimetri sorunları,
  • Burun ucunun aşırı ince olması durumu,
  • Burun ucu düşmesi, Burun deliklerinin görünmesi,
  • Nefes alma zorlukları,
  • Kötü ve yapay bir burun şekli varsa burun revizesi gerekebilir.

Revizyon İşlemi Burun Bölgesinin Hangi Kısmına Yapılır?

En sık rastlanan sorun burun ucu düşüklüğü olduğu için operasyon da bu bölgeye yapılmaktadır. Bu bölgenin esnekliği ve kıkırdak yapısının dikkate alınması gereken durumlar söz konusudur ve bu detay uzman ve deneyimli ellerle ortaya çıkarılabilir.

Burun estetiğinin amacı kalkık ve küçük aynı tip burunlar değil, kişinin yüz şekline uygun olan burunlardır. Bu yüzden nefes almakta zorluk çekenler başta olmak üzere tüm kadın ve erkekler, şekli bozuk olan burunlarını estetikle düzeltebilirler.

Burnun her bölgesi uygun olması durumunda revize operasyonu için uygun bir alandır ve usta hekimler tarafından iyi bir tetkik, hasta öyküsünün bilinmesi şarttır.

Revizyon Burun Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Revizyon burun ameliyatı öncesi hastanın muayene edilmesi ve zaman olarak ilk operasyonun üzerinden en az 1 yıl geçmesi gerekmektedir. Burun operasyonlarının başarılı olması için, ne kadar uzun süre beklenirse o kadar iyidir. Çünkü erken dönemde burnu tamamen kaybetme riski de söz konusu olmaktadır.

Alerjisi Olanların Burun Revizesi Mümkün Mü?

Burun alerjisi, kronik sinüzit gibi burnu yakından ilgilendiren durumlar söz konusuysa ameliyat sırasında dikkate alınırlar. Burun estetiği yaptıran bir kişi, özellikle nefes alıp verme sorunları yaşıyor ve burnunun yeni şekli eski sağlığını etkileyecek ölçüde zarar veriyorsa, burun revizasyonu şarttır. Kronik sağlık durumları, bu sorunun çözülmesine engel değildir ve çoğu revize eksik yapılan burun ameliyatları nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

Kıkırdaklar Alınırken İz Kalıyor Mu?

Kıkırdağa ihtiyaç olduğu revizelerde kulak arkası ve kaburgadan kıkırdak alınarak burun onarılmaktadır.

Hastaların büyük bir kısmı bu bölgelerden alınan kıkırdağın zararlı olup olmadığı konusunu merak eder ve hekimlere danışırlar. Bu işlem elbette iz bırakan bir işlemdir ama görünmeyen yerlerden alındığı için sorun teşkil etmez.

Bazı durumlarda burunda kemik kalmazsa, kemik de alınır ve bilimsel olarak kalçadan kemik alınıp burun yapıldığında, sonuç kalıcı olmamaktadır.