Burun estetiğinde mikro cerrahi yöntemlerinin gelişmesiyle birlikte popüler hale gelen kapalı burun estetiği ameliyatı birçok kişinin estetik sorununu ortadan kaldırmaktadır. Kapalı teknik doktorun deneyimi ve tercihiyle ilgili olmakla birlikte, hasta için uygun bir yöntem olup olmadığının belirlenmesi oldukça önemlidir. Kapalı rinoplasti, iyileşme süreci açısından açık rinoplastiye göre bir tık daha ilerlemektedir.

Halk arasında izsiz burun estetiği olarak bilinen ve burun ucundan ters V kesisi yapılmayan burun estetiğinde kapalı teknik birçok avantajı da beraberinde getirir. Ancak açık burun estetiğinde olduğu gibi burna net bir müdahale yapmak mümkün değildir. Revizyon gibi işlemlerde burun estetiği ameliyatında açık teknik tercih edilir. Bu yüzden tüm burun estetiklerinde kapalı tekniğin tercih edilmesi mümkün değildir.

Hekimlerin tercihine göre değişen burun estetiği operasyonlarında birçok kişinin bilinçsizce ısrarcı davranması beklenmedik sonuçlar yaşanmasına neden olabilir. Bu yüzden burun estetiğinde hangi tekniğin kullanacağına karar vermek için hekiminizle görüşmeniz uygun olacaktır.

Kapalı Burun Estetiği Nedir?

Kapalı burun estetiği ameliyatında ters V şeklinde yapılan burun kesisi yapılmaz. Onun yerine burun deliklerinden girerek, burnun içinden kesikler atılır. Bu yüzden biraz daha deneyim ve detay isteyecektir. Kapalı burun estetiği, burun estetiği konusunda izsiz bir sonuç almak açısından farklıdır.

Kapalı Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun deliklerinden girilerek kapalı burun ameliyatının yapılması yaklaşık 1,5 saat sürer. Genel anestezi ile apılan operasyon, müdahalenin boyutuna göre değişmektedir. Operasyon sonrası silikon atellerin takıldığı burun için iki üç gün sürecek uygulama yapılır. İki üç gün sonra alınacak olan silikonlar, yerini bandaja bırakacaktır.

Kapalı Burun Estetiği Öncesi

Kapalı burun estetiği operasyonu öncesi hastanın genel tetkikleri yapılır. Uygulamanın niteliğinin ne şekilde olacağı ve burun estetiği  sonucu ne tip bir burun olacağı aşağı yukarı tartışılır. Burun estetiği öncesi, hastanın ameliyata girmeden evvel bazı şeylere dikkat etmesi gerekir. Bunlar;

  • Kan sulandırıcı ilaçların 1 hafta evvelinden bırakılması,
  • Bitkisel ilaçların kullanılmaması,
  • Kronik hastalığı olanların hekimi bilgilendirmesi,
  • Ameliyattan 15 gün önce alkol ve sigaranın bırakılmasıdır.

Ameliyat sürecinin başarılı bir şekilde değerlendirilmesi için bu tür önlemlerin alınması gereklidir. Başarılı bir operasyon için kapalı burun ameliyatı öncesi 24 saat katı ve gıda alımından uzak durulması gerekmektedir.

Kapalı Burun Estetiği Sonrası

Hastanın durumuna göre değişen ameliyat ortalama 1,5 saat sürmektedir. Bu sürenin sonunda kapalı burun estetiği operasyonu tamamlanır. Hasta 1 gece hastanede kalır ve 3 gün sonra silikon tampon alınır.

Hastanın burun estetiği sonrasında 6 ay süresince ağır fiziksel aktivitelerden uzak durması gerekir. Aynı zamanda burun estetiği sonrası burundaki ödemin atılması zaman alan bir süreçtir. Hastalar ortalama 3 ay içinde burnun net halini görebilmektedir. Burun estetiğinde merak edilenlerin öğrenilmesi için doktorunuzun size özel durumunuz hakkında daha doğru bilgi verecektir.

Şişlik ve morluklar, açık burun estetiğinde olduğu kadar yoğun değildir ama hastanın cilt tipine göre değişiklik göstermektedir. Kapalı burun estetiği sonrası süreç her hastada farklılık göstermektedir.

Kapalı Burun Estetiği Fiyatları

Kapalı burun estetiğinde fiyatlar farklılık göstermektedir. Bu farklılıklar hekime, uygulama yapılacak olan hastaneye göre değişmektedir. Hastanelerdeki uygulamalar ve ameliyathane ücretleri gibi farklılıklar her ilçede farklıdır. Bu yüzden net fiyat bilgisini hekiminizden alabilirsiniz.

Kapalı Burun Estetiği Avantajları

Hastaların tercihine göre değişecek olan kapalı burun estetiği avantajları genelde aşağıdaki etkilerdir.

  • Burun ameliyatı izi olmaması,
  • Az dokuyla işlem yapılması,
  • Ameliyat sonrası uyuşukluk izinin az olması,
  • Burun izi bağların korunması,
  • Geçici yaraların daha az olması,
  • Ameliyat süresinin kısalması gibi birçok avantaj söz konusudur.

Ancak kapalı burun ameliyatında istenen sonuçların alınması için bu konuda deneyimli olan hekimler tercih edilmelidir. Kapalı burun estetiği operasyonunda burun deliklerinden girecek küçüklükte mikro cerrahi yöntemler tercih edilir.

Kapalı Burun Estetiği Dezavantajları

Burun estetiği konusunda dezavantajlar, burun revizyonunda ortaya çıkar. Bazı durumlarda kapalı teknikte burun iskeletinin düzelmesi söz konusu değildir. Dezavantaj, hataya açık olan uygulamalar olabilir. Genelde burun estetiğinde kapalı tekniği, alanında deneyimli olan hekimler tercih etmektedir. Bu yüzden deneyim sahibi olan birçok uzman, burun estetiğinde doğru yöntemin belirlenmesi için seçim yapacaktır.

Kapalı Burun Estetiğinde İyileşme Süreci

Kapalı burun estetiğinde iyileşme süreci, açık burun estetiğine nazaran çok daha basittir. Ayrıca burun ucuna kesi atılarak belirsiz de olsa görülen iz kapalı teknikte olmadığından iyileşme süreci çok daha hızlıdır.

Uygulama sonrası ortalama 10 günde iyileşme sağlanır ve görünümde şişlikler ortadan kalkar. Onun haricinde gerekli olan kremler ve kompresler sonrası daha kolay bir iyileşme süreci söz konusudur. Bu süreç, burun estetiğinde net bir sonuç alınması için bir anahtar deliğinden girerek odanın tamamını görebilen hekimler  açısından pratik, hastalar açısında da avantajdır.

Kapalı Burun Estetiği Ne Kadar Sürer?

Operasyon hastaya göre değişmekle birlikte, ortalama 1,5 saat sürmektedir. Kapalı burun estetiğinde zaman sürecinin belirlenmesi, kişiye göre değişir. Çünkü herkesin burnu için gerekli olan müdahale farklıdır. Burun operasyonlarında farklı süreçler ve uygulamalar için gerekli olan detayları burun estetiği uygulamaları konusunda Burun estetiği doktoru Prof. Dr. Ufuk Bilkay’dan öğrenebilirsiniz. Daha fazla bilgi için Estetik Burun İzmir web sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.