İzmir

Ülkemizin üçüncü büyük şehirlerinden olan İzmir çağdaş bir uygarlığa sahiptir. Ticaret merkezlerinden bazıları İzmir’de bulunduğu için ticari işlevlik yüksektir. Cıvıl cıvıl sokakları insanı dertlerinden alıp götüren denizleri ve aşkı anımsatan, insanı aşka iten mükemmel caddeler…  Romantikliğin yanında buram buram  tarih  kokan insanı cezbeden İzmir termal merkezi olan Çeşme ile adını ülke dışına kadar duyurmuştur. Cıvıl cıvıl plajların, eğlence merkezlerinin yanı sıra İzmir lon kültürüne sahip olan Efes Antik Kenti, yoğun etkinlikler ile adını duyurmaya devam ediyor. Yazları kurak aynı zamanda çok sıcak olan İzmir Akdeniz İklim kuşağına sahiptir. Denizel etkinlerin iç taraflara kadar yayılması bu büyülü şehrin denizlere dik uzanan dağlarından kaynaklanmaktadır. Denizel etkilerin görülmesi İzmir’in farklı iklimler yaşamasına sebep olabilmektedir. Yıllık sıcaklık etkilerine dikkat edildiğinde şehrin kıyı kesimlerinde 14-18 derecelik sıcaklık farkının oynadığı, değiştiği görülmektedir. Bu da konumun nedeniyle ortaya çıkan değişiklikleri göstermektedir. Yağışların aylara göre ciddi farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir. İklim olarak da insanı saran sarmalayan yumuşak kalpli İzmir, Erzurum gibi sert, kırıcı değildir.

 İzmir’in Ekonomisi

Kent tarıma bağlı olarak bir çok sanayi kollarının gerçekleşmesiyle ekonomik yapısını düzeltmektedir İzmir. Gıda, içki, tekstil, konfeksiyon, tütün, bira ve yem sanayisi gibi bir çok farklı alanda kendisini geliştiren İzmir, bunlar dışında bir çok  sanayi ve üretimle uğraşmaktadır ( Kimya, çimento, gübre, ayakkabı, otomotiv, tarım makineleri).
Sağlık, estetik ve hizmet alanında da büyük gelişmeler kaydetmiştir ve izmir burun estetiği merkezi gibi birçok güzellik alanında da ünlü doktorları bulunmaktadır. Liman kentlerden biri olan İzmir bünyesinde  ham madde kaynaklarını da barındırmaktadır. İzmir’in ekonomisi görüldüğü gibi oldukça gelişmiştir. İzmir hakkında az bilgi sahibi bir insan dahi İzmir’in ekonomisinden haberdardır.
İzmir büyük bir ham madde şehridir. Bir çok madeni çıkarıp işleyerek (kömür, bakır, demir, altın, mermer, çinko, kurşun, antimun, asbest, perlit, surofit, dolemit gibi) dünya standardına uygun kaliteli satışa uymaktadır. Bunlar dışında inşaat malzemeleri, inşaat yapımı alanlarında kendisini geliştiren İzmir, petrol rafinelerinin bulunmasıyla da ekonomisini yükseltmekte rakip tanımıyor İzmir..  Ekonomisi bu şekilde yapılanmakta ve ülkemizde bir çok şehri geçerek ekonomik yapısı iyi olan şehirler arasında yerini almaya başarıyor. İzmir bir çok şehri gölgede bırakıyor.

Ege’nin İncisi: İzmir

Türkiye’nin gözde şehirlerinden olan İzmir Ege’nin incisi olarak da bilinir. Güzelliğiyle baş döndüren antik şehir zarafetiyle turistleri kendisine çekmekte oldukça başarılı. Tarihi yerleri, piknik alanları, eğlence merkezleri ve farklı mekanlarıyla insanı büyüleyen Ege’nin incisi İzmir güzelliğiyle insanı adeta kucaklıyor. Peki bu güzel şehirde gezilecek yerler neresi, nerede gezilmeli diyorsanız gelin hep birlikte göz atalım gezilecek yerlere…

 Müze Severler İçin İzmir Müzesi

Buram buram tarih kokan eski medeniyetlerin ölümsüz kalıntılarını, heykellerini bünyesinde barındıran İzmir Müzesi Halil Rıfat Caddesi, no 4’de sizlerle tanışmak için bekliyor. İzmir Müzesinden hariç Atatürk Müzesi, Bergama Müzesi, Çeşme Müzesi ve daha bir çok müzenin olması İzmir’i eski çağlara götürüyor.
Bir çok antik kent, cami, hanlar, kaplıcalar, Bergama evlerinin bulunması İzmir’i sevenleri buralar çekiyor. Oldukça eski dönemlerden kalmış camiler, hanlar, evler restore edilmeden öylece korunmaktadır. Geçmişin büyüsünü bozmak istemeyenler hiç dokunmamış bu eski bir o kadar da cazibeli  antik kente..
İzmir’in gezilecek yerleri denildiğinde hemen hemen herkesin aklına türbeler geliyor. Bir çok türbenin İzmir’de bulunması ve hikayelerinin olması türbeleri daha ilginç kılıyor. Kasımpaşa Türbesi (Menemen), Mühürlü Sultan Türbesi, Hatuniye Türbesi (diğer adı Sultan Şah Ümmi Sultan), Mehmet Bey Türbesi, Süleyman Şah Türbesi, Cağaloğlu Ali Paşa Türbesi, Balım Sultan Türbesi ve daha bir çok türbenin bulunması gezilecek bir sürü türbenin olduğunu gösteriyor.

 İzmir’in Güzel Kaplıcaları

Konumu bakımından bir çok kaplıcaya sahip olan İzmir gelen misafirleri güzel bir şekilde ağırlayıp, ilginizi çekmeyi başarıyor. İzmir’de gezilecek yerler beni pek fazla ilgilendirmez bana kaplıcalar yeter diyorsanız gelin kaplıcalara göz atıp İzmir’i gözümüzde canlandıralım.. Balçova Kaplıcaları eski zamana yolculuk yapmak isteyenlerin gezebilecekleri şifa dolu bir merkezdir. Balçova Kaplıcalardan hariç, Çeşme Ilıcası, Malkoç İçmeleri, Mahmudiye Ilıcası, Geyiklidağ Ilıcası, Kelalan Ilıcası, Nebiler Kaplıcası, Kynarca (Dikili), Biliçya Ilıcası ve bir çok kaplıca ve ılıcada güzel bir gezintiye çıkabilirsiniz..

 Doğal Yaşam Parkı

İzmir’e gitmişken doğal yaşam parkına uğramamak orayı görmemek küçük midillilerle tanışmamak olmaz. Hayvan severlere güzel bir avantaj sağlayan İzmir, ilk hayvanat bahçesi sayılan doğal yaşam parkıyla yüzünüzde gülücük olmaya devam ediyor. Kuğular, kazlar, yer sincapları, gine domuzları, koati, pelikanlar, ceylanlar, yabacı geyikler, ayılar, vaşaklar, monalar, velvetler, Asya filleri, aslanlar, kaplanlar sırtlanlar ve daha bir çok hayvana sahip olan doğal yaşam parkı gidilmesi, gezilmesi gereken en güzel ilgi çekici yerlerden biridir.