Burun Ucu Estetiği Ameliyatı

Ülkemizde ve İzmir’de pek çok kişi estetik kaygıların yoğunlaştığı burun estetiği için bıçak altına yatmaktadır. Çoğu zaman tamamen bir ameliyat gerektiren rinoplasti, bazı durumlarda burun ucu estetiği ameliyatı şeklinde tercih edilebilir. Burun estetiği sınırlı bir alan gerektirdiğinden, kişinin yüz ifadesinin daha estetik olması için uygulanan bir işlemdir.

Hastanın burun kemerinde herhangi bir problem olmamasına rağmen burun ucunda çeşitli sorunlar olabilir. Genelde düşük burun, eğri ve içe dönük burun, delikleri çok büyük ya da çok küçük burun tipleri için burun ucu estetiği tercih edilir. Ameliyat hakkında bilgi almak ve ameliyatı yaptırmak için estetik ve plastik cerrahlar tercih edilir.

Burun Ucu Estetiği Nedir?

Yüz yapısında burun ucunun düşük ya da aşağıya doğru olması, kişinin ifadesini etkiler Daha estetik ve güzel görünen bir burun ucu için, iki göz arasındaki mesafede herhangi bir değişiklik söz konusu olmamasına rağmen, burun ucu kalkık ya da dik olarak şekillendirilir. Burun ucu estetiği, burun ucunun değiştirilmesi ya da onarılması şeklinde yapılan bir estetik operasyondur. Altın orana en yakın şekilde düzeltilen burun ucu, Nefes problemlerini de beraberinde getirecek şekilde aşağıya dökül olabilir. Bu durumda hastanın hem estetik hem de sağlık açısından iyi hissetmesi için uygulanır.

 

Burun Ucu Estetiği Yöntemleri Nelerdir?

Burun ucu sorunları genelde burun deliği asimetrisi, sıkıştırılmış gibi duran burun, burun ucu düşüklüğü gibi birçok farklı problemdir. Bu sorunun düzeltilmesi için gerekli olan

burun ucu estetiği burun ucundaki demek yapısına dokunmadan sadece kıkırdakta yapılan onarım ile mümkün olur. Açık ameliyat tekniği ve kapalı ameliyat tekniği kullanılarak gerçekleşen burun ucu estetiği, hastanın burun yapısına ve hekimin tercihine göre belirlenir. Kapalı ameliyat tekniğinde burunda herhangi bir kesi izi olmamasına rağmen açık ameliyat tekniğinde burunda belli belirsiz bir kesi izi kalır.

Hangi yöntemin tercih edileceğine hekim karar verir ve çoğu zaman genel anestezi altında yapılan operasyonda hasta uyku halinde olur ve acı hissetmez.

Burun Ucu Estetiği Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Her cerrahi operasyon gibi burun ucu estetiği ameliyatı riskleri de anestezi kullanımı nedeniyle oluşan riskler ve ameliyat komplikasyonları riskleri olmaktadır. Her hastanın risk grubu farklı olacağından genel risklerden kısaca şu şekilde bahsedebiliriz:

  • Burun ucu düşmesi,
  • Burun ucunda eğirilik ve zamanla çökme,
  • Burun ucunda büyüme,
  • Burun tıkanıklığı,
  • Burun kanallarında çökmeler olası riskler arasında görülmektedir.

Bazı başarısız operasyonlar sonrasında burun ucu estetiği revizyonu operasyonu yapılır. Bu operasyonda da ameliyat sürecinin işleyişi aynıdır.

Burun Ucu Estetiği Ameliyatı Fiyatları

Fiyatlar her yerde farklılık gösterdiği için burun estetiği konusunda doktorunuzdan net bilgi almanız mümkündür. Genelde özel hastanelerde uygulanan operasyonu sigorta karşılamadığı için belirli bir maliyeti gözden çıkarmak gerekmektedir. Her yıl değişiklik gösteren ve semtler arasında bile değişen burun ucu estetiği için hekiminizden en doğru bilgiyi alabilirsiniz.

Burun Ucu Estetiği Ameliyatında İyileşme Süreci

Burun ucu estetiği ameliyatında iyileşme süreci oldukça kısadır. Bir hafta sonra silikonlar, ikinci haftada da burun üzerindeki bantlar çıkarılır. Hasta ilk andan itibaren burun şeklini görür. Fark belirgindir ama hala şişlikler olduğu için çoğu zaman birkaç içinde burun tam görünümünü alır.

 

 

Burun Ucu Estetiği Ameliyatı Öncesi

Burun ucu estetiği öncesi hastanın bilinçlenmesi şarttır. Olası riskler ve maliyet hakkında bilgi sahibi olması, aynı zamanda da muayene sırasında doktorun sunduğu sonuçları iyi incelemeleri gerekir. Bilgisayar teknolojisi sayesinde hastanın ameliyat sonrası burun şeklinin nasıl olacağı belli olabilmektedir. Bu yüzden  muayene sırasında hastanın burun ile ilgili problemlerini iyi bir şekilde ifade etmesi, nasıl bir burun istediği ve burnu için ne şekilde bir müdahale yapılacağı konusunda doktoruyla hemfikir olması gerekir.

Operasyona karar veren hasta, kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsa bu ilaçları, alkol ve sigara kullanıyorsa bu maddeleri 1 hafta öncesinden bırakmalıdır. Herhangi bir kronik rahatsızlık sözkonusuysa hekim kesinlikle bilgilendirilmektedir. Hasta, burun ucu estetiği ameliyatı öncesi gece 8’den itibaren gıda ve su alımını kesmeli, ameliyat sabahı son tahlillerini vererek operasyona hazır olmalıdır.

Burun Ucu Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Burun ucu ameliyatı 30 dakika ile 1 saat arasında sürer. Hastanın genel anestezi almasının ardından ameliyat başlar ve çoğu zaman 1 saat içinde sona erer. Burun ucu operasyonlarında kişinin burun yapısına göre yapılacak işlemler değişeceği için süre tamamen kişiseldir.

Burun Ucu Estetiği Ameliyatı Sonrası

Operasyon yarım saat ile 1 saat arasında değişen zaman dilimlerinde tamamlanır ve hasta uyandırılır. Genelde bir gece hastanede kalınması önerilir ama çoğu hasta gün içinde evine döner.-Burun silikon bir temponla kapatılmış olduğu için biraz baskı hissedilebilir. Ancak herhangi bir ağrı ya da acı söz konusu değildir. Hassas ciltlerde morluk ve şişlik görülebilir ama rinoplasti operasyonundaki kadar ciddi bir şişlik yoktur. Birkaç gün sonra silikon tampon çıkarılır ve 7 gün sonra da burun üstündeki bant çıkarılır.

Hastaların burun ucu estetiği ameliyatı sonrası dikkat etmesi gerekenler;

  • ilk 5 gun başın dik konumda durmasına özen göstermek,
  • Gözlük takmamak,
  • Soğuk kompres uygulamak,
  • Ağır egzersiz ve hareketlerden kaçınmak,
  • Burunla oynamamak gibi önlemleri alması gerekir.