Burun Estetiği Öncesi ve Sonrası

Burun estetiği insanların beğenisine yönelik yapılacak olan estetik operasyonlardır. Bu estetik operasyonlardan sonra, daha güzel görünümlü burun yapısına kavuşulur. Bu şekilde burun yüz yapısına uygun bir hal alır. Ayrıca burun yapısından kaynaklanan sağlık sorunları da, burun estetiği yöntemiyle çözülmüş olacaktır. Burun estetiği operasyonları günümüzde oldukça rahat ve hızlı şekilde gerçekleşmektedir. Başarılı sonuçların alındığı uygulamalar ile daha estetik ve sağlıklı bir buruna kavuşmak mümkündür. Burun estetiği öncesi ve sonrasında bazı şeylere dikkat edilmesi gerekir. Bu sayede bu sürecin kolay şekilde atlatılması mümkündür.

Burun Estetiği Öncesi Dikkat Edilecekler:

Burun estetiği öncesinde bazı adımların uygulanmasıyla birlikte daha iyi sonuçların alınacağı bilinmektedir. Bu sayede estetik operasyonlar insanların beğenisine yönelik tamamlanmış olacaktır. Burun estetiği ameliyatı öncesinde uzman hekimlerin hastalara önerdiği birkaç konu bulunmaktadır.

 • Bu estetik ameliyatı öncesinde beslenmeye dikkat edilmesi tavsiye edilmektedir. Özellikle bu dönemde kanı sulandıran gıdaların alınmaması gerekir. Ayrıca bu dönem içerisinde, bu durumu sağlayacak olan ilaçların alınmasından da uzak durmak gerekir. Kullanılması gereken ilaçların ise mutlaka uzman kontrolünde tutulması gerekmektedir.
 • Bu operasyon öncesinde mutlaka aç olunması gerekir. Ameliyata girmeden 6 saat önce yemek yenmemelidir. Ayrıca bu saatler içinde su içilmemesi gerekir. Bu saatlerin mümkün olduğu kadar oruç tutar gibi olması gerekmektedir.
 • Ameliyata girmeden 2 saat önce hastanede olmak gerekir. Bu süreç içinde hastanın son tahlilleri yapılır. Bu tahlillerin sorunsuz olmasıyla birlikte estetik ameliyata başlanır.
 • Kadınlar için regl dönemlerinde bu estetik tavsiye edilmemektedir. Çünkü bu dönemlerde kılcal damarlarda daha fazla şişlik oluşur. Bu durum ise daha fazla morluk ve ağrı oluşturmaktadır. Cildin daha hassas olduğu bu dönemler kadınlar için uygun estetik zamanları değildir.
 • Ameliyat öncesi yüzün antibakteriyel bir sabun ile temizlenmesi gerekir. Ayrıca bu ameliyatın öncesinde kesinlikle makyaj yapmamak gerekmektedir. Cilde uygulanan jel ve kremlerin kullanımına ara verilmelidir.

Burun Estetiği Sonrası Dikkat Edilecekler:

Burun estetiği sonrası kişilerin bazı durumlara dikkat etmemesiyle birlikte zor süreçler yaşanabilir. Bunların uygulanmasıyla, burun estetiğinin normal bir süreç olarak geçmesi sağlanmaktadır. Bu yüzden uzmanlar tarafından mutlaka dikkat edilmesi tavsiye edilmektedir.

 • Ameliyat sonrasında burnun yeni halinin yüze oturması zaman alan bir süreçtir. Kişinin burun yapısına ve kullanılan yönteme göre bu zaman uzayabilir. Burnun yüzde tam olarak oturması ise en fazla 1 yıl sürmektedir
 • Ameliyat sonrasında morlukların ve şişliklerin oluşması olağandır. Bunların oluşması ise kişinin ten yapısına göre değişmektedir. Ayrıca kullanılan yöntemin kalitesi de, bunları değiştiren şeylerden sayılmaktadır.
 • Yüz bölgesi bu süreç içinde korunmalıdır. Yüze karşı darbe almamaya dikkat etmek gerekir.
 • Bu dönem içerisinde mutlaka güneşten korunmak gerekmektedir. Hastalara ameliyat sonrasında, güneş ışığına karşı krem kullanmaları tavsiye edilir. Özellikle mümkün olduğu kadar bu dönemlerde güneş ışığı almamalıdır. Ayrıca bu dönem içinde solaryuma kesinlikle girilmemelidir.
 • Bu estetik ameliyatı sonrasında dinlenmek oldukça önemlidir. Bu zamanlarda ağır sporlardan ve zorluk gerektirecek ev işlerinden kaçınmak gerekir. En az 2 hafta bu şekilde dinlenmek gerekmektedir.
 • Ayrıca bu dönem içerisinde yüzü çok fazla zorlayacak hareketlerden kaçınmak gerekir. Aşırı mimik ve kahkahaların olması tavsiye edilmez. Bu dönem mümkün olduğunca yüzü dinlendirmeli ve aşırı yüz hareketlerinden kaçınmak gerekir.
 • Hastanın yapısına bağlı olarak kullanılan yöntem değişebilmektedir. Bu estetik ameliyatı sonrasında yüzde oluşabilecek sorunlara karşı önlem almak gerekir. Bu sürede doktor kontrolleri devam etmektedir.