Ameliyatsız Burun Estetiği

İnsanın karakteristik özelliklerinden olan burun şekli, çoğu zaman kişileri memnun etmez. Bu durumda burun estetiği ile çözüm aranabilir. Son yıllarda İzmir’de burun estetiği yaptırmak isteyen ve cerrahi girişimlerden korkanlar için ameliyatsız burun estetiği tercih edilir hale geldi.

Ameliyatsız estetik uygulamasında, geçici ve cerrahi olmayan bir yöntem izlenir. Genelde dolgu yönteminin tercih edildiği ameliyatsız burun estetiğinde, insanların sonuçtan memnun kalma düzeyleri de düşüktür. Burun profilindeki yamuklukların giderilmesi için uygulanan dolgu ile daha düzgün bir profilin oluşması sağlanmaya çalışılır.

Ameliyatsız burun estetiği yöntemlerinden hangisinin tercih edileceğine karar verecek olan estetik hekimleri, kişinin burun yapısına göre karar verir ve aynı gün içinde uygulama yapılabilir. Bu yüzden birçok burun sorunu için ameliyatsız burun estetiği tercih edilebilir.

Ameliyatsız Burun Estetiği Nedir?

Cerrahi müdahale olmadan yapılan burun estetiği ameliyatsız burun estetiği olarak bilinir. Burun estetiği yöntemi basit olmakla birlikte geçici bir etki yaratır. Bu yüzden ameliyatsız tekniğin aşağıdaki sorunlar için uygun olduğu bilinmektedir.

 • Burun bölgesindeki hacim eksiklikleri,
 • Burun kemerindeki çöküntüler,
 • Eğri, asimetrik ve yamuk burun,
 • Hafif düzeltmeler,
 • Burun ucu kaldırma,
 • Burun kemiğinin olmaması ve yamuk olması,
 • Burun kırıklığından kaynaklanan sorunlar,
 • Normalden küçük burunlar,
 • Burun eksenindeki yamukluklar,
 • Burun deliği sorunlarında ameliyatsız burun estetiği tercih edilebilir.

Özellikle burun kemiğindeki çöküntüler söz konusu olduğunda ameliyatsız estetik yapılarak burun formunun düzelmesi mümkün olur. Başarılı bir şekilde gerçekleşen dolgu yöntemiyle burun içindeki çöküntüler, asimetriler ve burun delikleri sorunları kısa sürede düzeltilebilmektedir.

Ameliyatsız Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Öncelikle hastaların bilmesi gereken konu, ameliyatsız burun estetiği ile burnun küçük hale getirilmeyecek olmasıdır. Bu yüzden burun boyutuyla ilgili sorunlar dolguyla burun estetiği yönteminde kullanılmaz.

Yani burnun boyutu ve hacmiyle ilgili sorunlar ameliyatsız burun estetiği ile giderilebilecek durumlar değildir. Dolgu maddesi olarak hyalüronik asit ya da kişinin kendi vücudundan elde edilen dolgular uygulanır.

Ameliyatsız Burun Estetiği Öncesi

Ameliyatsız burun estetiği öncesi  herhangi bir hazırlık yapmaya gerek yoktur. Hasta görüşmeye geldiği gün bile uygulama yaptırabilir. Bu yüzden cerrahi operasyonlar gibi düşünülmemelidir. Birkaç dakika içinde hastanın profilindeki yamukluklar, eğrilikler dolgu maddesiyle doldurulduğu için işlem tamamlanmış olur.

Uygulama öncesi gerekliyse hastaya lokal anestezik kremler sürülebilir. Ancak gerekli değilse bu kremlerin de sürülmesine gerek yoktur. Uygulama muayene sonrasında bile yaptırılabilir. Hastanın kolay bir şekilde yaptıracağı ve sorunsuz bir şekilde uygulanan dolgu sonrası dışardan da fark edilecek izler kalmaz. Ama burun şekli uygulama anından itibaren görülmeye başlar.

Ameliyatsız Burun Estetiği Sonrası

Ameliyatsız burun estetiği sonrasında ise burun olduğundan daha büyük görünebilir. Dolgu maddesi eklendiği için burun daha hacimli görünebilir. Bu yüzden burnun daha küçük olmasını hayal edenler hayal kırıklığına uğrayabilir. Burun problemlerinin giderilmesi için gerekli olan estetik müdahalelerden en etkilisi cerrahi müdahaledir. Bu yüzden sonuçlar cerrahi müdahalelerle karıştırmamak gerekir.

Ameliyatsız Burun Estetiği Fiyatları

Cerrahi müdahalenin gerektirdiği detaylar söz konusu olmadığı için ameliyatsız burun estetiği fiyatları da oldukça ucuzdur. Dolgu işleminin gerektirdiği fiyatlarla yapılabilen ameliyatsız burun estetiği ile burnu küçük ve yamuk olanlar başarılı sonuçlar elde edebilir.

Fiyatlar kişinin ihtiyacı olan dolgu miktarına göre değişmekle birlikte, her doktorun uygulama alanında da değişiklikler söz konusudur. Doktor ücretleri ve doktorun bulunduğu semtler de ameliyatsız burun estetiği için fiyatın değişmesine neden olabilir. Büyükşehirlerde fiyatlar daha yüksek olurken merkeze uzak semtlerde düşük fiyatlara bu uygulamayı yaptırmak söz konusu olabilir.

Ameliyatsız Burun Estetiği Avantajları

Herkes için olmasa da işlem için uygun olan hastalar ameliyatsız burun estetiği konusunda oldukça şanslıdır. Bunlar yaşanacak avantajlar söz konusu olduğunda şu şekilde değerlendirilir;

 • Kesiksiz, acısızdır,
 • Cerrahi müdahalelerin risklerini barındırmaz,
 • 10 dakika sürer,
 • Burun ucu kaldırılır,
 • Sonuçlar hemen görülür,
 • Burun sırtı düzeltilir,
 • Burundaki hafif kusurlar düzeltilir,
 • Kalıcı olmadığından pişman olunması durumunda hemen çözüm bulunması mümkün olabilir.

Ameliyatsız Burun Estetiği Dezavantajları

Burnunun büyüklüğünden yakınanlar için bilinçsiz bir şekilde yaptırılan ameliyatsız burun estetiği dezavantajları oldukça fazladır. Burunu büyütebilme riski olan ve burun çökmeleri dışındaki durumlarda iti bir burun ucuna neden olabilen ameliyatsız burun estetiği, burnu küçük olan ve yüzüne göre çok ufak kalan kişilerde başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlayabilir. Ancak özellikle bilinmelidir ki burun küçültme gibi planları olanlar için ameliyatsız burun estetiği pek uygun bir seçim olmayacaktır.

Ameliyatsız Burun Estetiğinde İyileşme Süreci

Ameliyatsız burun estetiği cerrahi bir müdahale olmadığı için çok kısa sürede iyileşme vardır. Daha doğrusu uygulama sonrası hemen iyileşme söz konusudur. Hastanın günlük hayatına etki etmeyen ve öğle molasında dahi yaptırılabilecek olan ameliyatsız burun estetiği uygulaması basit bir uygulama olduğu için sorunsuz bir iyileşme süreci vardır. Dolgu uygulamasında olduğu gibi kısa ve acısız, izsiz bir iyileşme süreci vardır.

Ameliyatsız Burun Estetiği Ne Kadar Sürer?

Ortalama 10-30 dakika süren ameliyatsız burun estetiği süresi oldukça kısadır. Öncelikle hastanın burun çöküntüsü, asimetrisi ve rahatsızlık duyduğu burun bölgeleri belirlenir. Daha sonra dolgunun uygulanacağı yerler tespit edilerek işleme başlanır. Hastanın herhangi bir acı hissetmemesi için Emla krem benzeri kremler tercih edilebilir. Bu yüzden herhangi bir acı duymak söz konusu değildir.