Ülkemizde en sık tercih edilen estetik operasyonlardan olan açık burun estetiği ameliyatı hakkında merak edilenleri derledik. Estetik yaptırmayı düşünen ve burnunda kaldırma, küçültme ya da deviasyon yaptırmak isteyen herkes, uygulama detaylarını öğrenerek daha rahat bir ameliyat süreci geçirebilmektedir.

Günümüzde çok sık tercih edilen açık burun estetiği ameliyatları ile burun küçültme ve kaldırma seçeneklerini değerlendirmek mümkün olmaktadır. Kapalı teknik de açık teknik de hastanın durumuna göre değerlendiren birer operasyon seçeneğidir. Bu seçeneğin değerlendirilmesi için karar verecek olan kişi hekimler olmaktadır.

Hekimin çalışması ve doğru karar verebilmesi için gerekli olan muayeneler ve tetkiklerden sonra hasta için en uygun yöntem belirlenir. Bu yöntem doğrultusunda başarılı sonuçlar almak için hastanın genel durumu değerlendirilebilir.

Açık Burun Estetiği Nedir?

Burun estetiği konusunda açık ya da kapalı ameliyat tekniğinin seçilmesi, hastanın isteğine, doktorun kararına ve uygulamanın amacına bağlıdır. Bu yüzden hasta, burun küçültme, düşük burnu kaldırma gibi estetik operasyonlar istediğinde kesin bir çözüm için uygulanan ve burun ucu kesilerek burna girilen ameliyat tekniği olarak açık burun estetiği ameliyatına alınabilir.

Günümüzde birçok doktor, ikinci operasyonlar için burun estetiği operasyonu yaptıran hastalarda açık ameliyatı tercih etmektedir.

Açık Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun ucundaki et kesilerek hastanın burnu açılır. Gerekli olan müdahaleler, kemik üzerinden yapılarak, küçültme, kaldırma ya da yeniden şekillendirme işlemi açık olarak yapılır. Açık teknikle, burun daha kolay bir şekilde istenilen şekle sokulur. Bu yüzden açık ameliyatın tercih edilmesi burun şekillendirilmesi açısından oldukça iyi sonuçlar verir.

Açık Burun Estetiği Öncesi

Açık burun estetiği öncesi kişinin burun yapısı incelenir. Burnu için istenilen şekle uyarlanma sürecindeki değişiklikler hastaya iletilir ve gerekli olan burun şekli için hastanın operasyon günü tespit edilir.

Operasyon öncesinde 1 hafta evvelinden kan sulandırıcı ilaçlar ve alkol kullanımı bırakılır. Kullanılan ilaçlar varsa hekime bildirilir. Bu bilgilendirme sonrası sürecin doğru bir şekilde yönetilmesi için hasta ameliyat gününe hazırlanır. Ameliyattan minimum 10 saat önce yeme içme yasaklanır. Ameliyat sabahı hastaya tetkikler yapılarak operasyon başlatılır. Operasyon genel anestezi altında başlar. Burun ucu kapatılarak dikilir.

Açık Burun Estetiği Ne Kadar Sürer?

Hastaya uygulanan işleme göre 1-3 saat arasında değişen bir süre dahilinde gerçekleşen ameliyat, ortalama 1,5 saat içinde sona erer. Burun estetiği sonunda hastanın burnuna silikon tampon ve bandaj takılır. Bir gece hastanede kalınır. Ameliyat sonrası ağrıların hissedilmemesi için ilaçlar ve ağrı kesici iğnelerle sürecin en iyi şekilde değerlendirilmesi sağlanabilir.

Açık Burun Estetiği Sonrası

Açık burun estetiği sonrası gerekli olan iyileşmenin sağlanması için 10 gün gerekmektedir. 10 gün içinde burundaki şişlik ve yüzdeki morlukların azaldığı gözlenir. Bu azalma sonrası hastanın iyileşme süreci başlar. Ortalama 8 gün sonra bandajlar çıkarılır ve burun ilk halinden farklı bir şekilde görünmeye başlar.

Açık Burun Estetiği Fiyatları

En çok merak edilen konulardan biri de açık burun estetiği fiyatları olmaktadır. Fiyatlar her yerde farklılık gösterir. Ama en çok merak edilen ve popüler olan hastanelerde fiyatlar 3 bin liradan başlar. Devlet hastanelerinde de burun estetiği yaptırmak mümkün olmaktadır. Devlet hastanelerinde fiyatlar daha düşüktür.

Hekim seçiminde doğru bir karar verdiyseniz, hekiminiz size fiyat vererek uygun olan bir özel hastanede operasyonunuzu gerçekleştirir. Ameliyathane şartlarında işlem gerektiği için operasyon ameliyathanede yapılmalıdır.

Açık Burun Estetiği Avantajları

Kapalı tekniğe göre biraz daha uzun süren açık burun estetiği avantajları burnun istenilen şekle gelmesi için oldukça iyi bir yöntemdir. Kesi izi çok az belirgin olduğu için estetik açıdan bir problem yaratmaz.

Açık burun estetiği, sonuç açısından en doğru çözümü ortaya çıkardığı için burun ameliyatı için birden fazla operasyon yaptırması gerekenler için ilk tercih olmaktadır. Bu tercihin avantajı da durum değerlendirildiğinde yükselmektedir. Burun küçültme, kaldırma ve şekillendirme için en iyi sonuç, açık burun estetiğinde alınır. Avantajları sıralarsak;

 • Her iki el daha kolay kullanılır,
 • Kanama kontrol edilir,
 • Kemik ve kıkırdak yapısı doğru kullanılır,
 • Kıkırdak greftlerine ihtiyaç duyulmaz,
 • Deformitelerde daha fazla alternatif kullanılır.

Açık Burun Estetiği Dezavantajları

Avantajları gibi dezavantajları da bulunan açık burun estetiğinde ameliyat süresi daha uzun olduğu için hastalar ve doktorlar biraz daha fazla süre operasyona dahil olur. Dezavantajlara göz atacak olursak;

 • Burun ucundaki ödemin uzaması,
 • Kolumelladaki kesilerde iz kalması,
 • Enfeksiyon riskinin fazla olması,
 • Ödem ve morarmaların fazla olması,
 • Yara izinin görülmesi,
 • Kolumella derisinde dolanımın bozulması gibi riskler söz konusu olabilir.

Açık burun estetiği bazı durumlarda en doğru çözüm olabilir. Bu yüzden burun estetiğinin dezavantajları avantajlarından fazla olduğu düşünüldüğünde açık teknik öncelikli olarak tercih edilir.

Açık Burun Estetiğinde İyileşme Süreci

Açık burun estetiğinde iyileşme süreci kapalı tekniğe nazaran daha uzundur. Bu yüzden iyileşme süresinin biraz daha uzun olduğu bilinir. Kapalı burun ameliyatında iz kalma riski de oldukça azdır. Bu yüzden burun estetiğinde iyileşme sürecinin kısalması söz konusu olmaktadır.

Açık tekniğin de günümüzdeki ameliyat şartlarında daha pratik bir şekilde iyileşmesi mümkün olmaktadır. Bu sürecin doğru bir şekilde ilerlemesi iyileşme sürecini kısaltmaktadır.